Zapraszam serdecznie na warsztaty, których tematem przewodnim jest zdrowe odżywianie
z zastosowaniem termosu w górach i w życiu codziennym.
Karpacz, 8-10 Grudnia 2017
Oferta warsztatów z termosem – cennik (kliknij)
kontakt@szkolazdrowegogotowania lub 727 902 894
podziel się z innymi tym wydarzeniem na facebooku:
www.facebook.com/events/161508594438012/
Warsztat jest szczególnie dla osób początkujących czy to w pieszych wędrówkach w góry, jak również w kuchni 🙂 a także dla tych, którzy chcą otrzymać dobry, nowy i sprawdzony termos „wypakowany jedzeniem i wiedzą” 😉 lub po prostu dobrze spędzić czas. Także dla wegetarian – zadbam o to byś był/a najedzony/na 🙂
Poznamy w praktyce zalety jedzenia z termosów m.in. w górach, innych pieszych wędrówkach, czy w pracy.
Ciepłego jedzenia z termosów będziemy doświadczać na górskim szlaku idąc trasą opracowaną przez licencjonowanego przewodnika, który będzie z nami.
Przekażę wiedzę jak można sprawnie przygotować posiłki do termosów, jak i w życiu codziennym. Omówię wpływ poszczególnych stylów gotowania na właściwości zdrowotne posiłków, techniki przygotowanie jedzenia do termosu oraz wiedzę na temat właściwego/zdrowego odżywiania ze względu na porę roku.
*Harmonogram warsztatów*
Piątek wieczór – przyjeżdżamy na nocleg
Sobota – pierwszy dzień
7:30 od tej godziny śniadania i przygotowanie jedzenia do termosów naprzemiennie w grupach
10:00 wyjście na szlak – testujemy termosy :)
17:00 planowany powrót ze szlaku
18:30 obiadokolacja i rozpoczęcie części wykładowej
21:30 oficjalne zakończenie wieczoru, część nieoficjalna dla chętnych i pełnych energii ;)
Niedziela – drugi dzień
7:30 od tej godziny śniadania i przygotowanie jedzenia do termosów naprzemiennie w grupach
10:00 wyjście na szlak – testujemy termosy :)
17:00 planowany powrót ze szlaku, pożegnanie i powrót do domu.
Choć zamówiliśmy słoneczną pogodę to przewidujemy też plan na niesprzyjającą aurę pogodową.
Oferta warsztatów z termosem – cennik (kliknij)
Dopytaj o ważne dla Ciebie sprawy i/lub poproś o broszurę:
kontakt@szkolazdrowegogotowania
lub będzie mi miło Ciebie usłyszeć:
727 902 894
podziel się z innymi tym wydarzeniem na facebooku:
www.facebook.com/events/161508594438012/
Broszurę warsztatów zawierającą więcej informacji w tym przewidywany jadłospis po wcześniejszym kontakcie przesyłam na maila.
Jak to wszystko ma wyglądać:
- kameralna grupa – maksymalnie 8 osób
- 2 noclegi w 2-3 osobowych pokojach z wyposażonym aneksem kuchennym (2 palniki, zlewozmywak, lodówka, naczynia),
- wszystkie pokoje z łazienkami,
- nocleg w pobliżu głównych szlaków turystycznych w Karpaczu.
- w sobotę i niedzielę zdrowe śniadanie – przygotuj się na niestandardowe dania na ten posiłek 😉
- po śniadaniu przygotowujemy w zespołach 2-3 osobowych ciepły, bardzo prosty posiłek do termosu,
- oprócz jedzenia z termosu będzie też inna przekąska,
- trasę, na której będziemy testować nasze termosy z jedzeniem, zaplanowana jest przez licencjonowanego przewodnika górskiego, który będzie nam towarzyszył w ciągu tych dwóch dni,
- rozmowy na trasie o tym co było na śniadanie i dlaczego 🙂
- w sobotę zdrowa obiadokolacja po powrocie ze szlaku,
- spotkanie z wykładem i dyskusją nt. właściwego odżywiania w tym odżywiania w górach, wrażeniach po termosowym jedzeniu pierwszego dnia,
- nowy termos 0,7 l o wartości rynkowej 169 zł ze składaną stalową łyżką i stalową miską/zakrętką w pakiecie. Termos ten jest znanej turystycznej marki, sprawdzonej i przetestowanej na wielu szlakach pieszych. Termos będzie przeze mnie sprawdzony również pod względem trzymania ciepła, wymyty, wyparzony i zdatny do użycia w dniu warsztatów,
- skrypt z warsztatów z przepisami do termosu i nie tylko, z opisem jak przygotować termos i o niego dbać,
- ubezpieczenie NNW.
- zapewniamy też dobrą atmosferę 🙂 pomożesz? 😀
Ośrodek, w którym będziemy nocować wybrałem przede wszystkim ze względu na to, że w każdym pokoju jest moduł kuchenny (ze zlewozmywakiem, lodówką, kuchenką), na którym można przygotować samodzielnie posiłek. Wynagradza to nam brak wspólnej sali jadalnej czy wspólnej kuchni. Dlatego też posiłki będziemy spożywać w pokojach – każdy otrzyma śniadania i obiadokolację do pokoju. To jest jak 'room service’ w *****pięciogwiazdkowym***** hotelu 😉 lub ugościmy się razem w jednym z pokojów – to wszystko zależy od nas. Grupa jest niewielka co zapewnia nam kameralną atmosferę i dobrą przestrzeń do rozmów. Wieczorem w sobotę po obiadokolacji usiądziemy wspólnie w jednym z pokojów i rozpoczniemy część wykładową.
Ośrodek jest bardzo blisko głównych szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, więc zaoszczędzimy sporo czasu na przejściach po mieście w dochodzeniu do szlaku.
Zdecydowana/ny? A może chcesz jeszcze o coś zapytać przed podjęciem decyzji? kontakt@szkolazdrowegogotowania.pl
727 902 894
Broszurę warsztatów zawierającą więcej informacji w tym przewidywany jadłospis po wcześniejszym kontakcie przesyłam na maila.
Cel warsztatów?
Przetestowanie w górach jedzenia z termosu w wymagających warunkach oraz przekazanie Tobie wiedzy na temat właściwego, zdrowego odżywiania ze względu na porę roku, techniki przygotowywania zdrowego jedzenia, w tym do termosów.
Chcę, aby termosy towarzyszyły Tobie zawsze wtedy, kiedy możesz i chcesz mieć pewność tego co jesz i w jaki sposób to zostało przygotowane. A do tego było ciepłe. Niezależnie od tego czy to górski szlak, pielgrzymka, podróż także w pracy czy też dzień poza domem z każdego innego powodu. Wszystko po to abyś trzymał/a się w zdrowiu przez cały rok.
Skąd pomysł?
Pomysł na warsztaty napisało życie jak to często bywa. Wpierw ciężka choroba, okres rekonwalescencji i jak tu zrezygnować z gór kiedy „w górach jest wszystko co kocham”. Tam znajduję zdrowe zmęczenie, stresu ukojenie, niespodziewane olśnienie i ogólnie zdrowienie 😉 Jednak jak chodzić po górach kiedy kojarzą mi się z kanapkami z białego pieczywa, konserwą turystyczną i/lub pasztetem – a to jest wszystko czego w tym czasie nie jem?
Termos stał się nieodłącznym towarzyszem moich pieszych wędrówek jedno czy dwudniowych
jak i tych dłuższych oraz intensywniejszych np. na szlaku pielgrzymki na Jasną Górę.
Udało mi się już „zarazić” wiele osób – rodzinę, przyjaciół, znajomych, a także pacjentów – do wykorzystywania termosów w codziennym życiu. Dołączysz do tego grona? Zapraszam 🙂
Zastanawiasz się jeszcze? Zadzwoń, zapytaj, poznajmy się – na razie choćby przez telefon, i jak mawia moja znajoma „obwąchajmy się” 😉
kontakt@szkolazdrowegogotowania.pl
727 902 894
Dlaczego góry?
Blisko natury, z dala od zgiełku miasta i niskie temperatury, które wystawią na próbę termosy z ciepłym jedzeniem.
Jak dużo osób będzie na warsztacie?
Grupa jest kameralna. Ilość miejsc jest ograniczona do 8 osób, aby zapewnić komfortowy kontakt z każdym uczestnikiem.
Minimalna liczba osób!
Z drugiej strony jestem zmuszony założyć minimalną liczbę uczestników. Dlatego jeśli się zastanawiasz, czy wziąć udział to proszę zadzwoń (727 902 894). Może to właśnie Ty jesteś osobą, dzięki której warsztaty się odbędą, więc umożliwisz też innym osobom wzięcie w nich udziału.
Obawiasz się, że nie masz kondycji na łażenie po górach?
Bardzo się cieszę, że o tym pomyślałaś/eś – bo to jest odpowiedzialne – ważne dla bezpieczeństwa Twojego i innych osób w górach. Będziemy w Karkonoszach, więc nie spodziewajmy się chodzenia po płaskim terenie – no może będą takie odcinki 😉 Na pewno będzie pod górkę i z górki, więc to już jest trochę wymagające. Jednak trasa na szlaku ma być tak zaplanowana, aby była atrakcyjna i dostępna dla osób na co dzień używających nóg do chodzenia. No może trochę więcej niż na trasie od komputera do kuchni i WC 😉 Wyjazd na pewno wymaga, aby przez kilka np. 7 dni przed nim pochodzić na minimum godzinne spacery – jeśli będzie po drodze Twojego spaceru wzgórze to wejdź na nie. Pozwoli to dodatkowo rozgrzać Twoje mięśnie. Potraktuj to jako wkład w Twoje zdrowie – bo tak jest :).
Zaznaczam, że wyjście w góry jest częścią warsztatów, która ma dać Tobie doświadczenie jak to jest iść z termosem, jak on trzyma ciepło w niższych temperaturach, jak to jest zjeść odpowiedni posiłek ucząc się obserwacji tego jak się będziesz po nim czuł/a w połączeniu z intensywniejszym wysiłkiem fizycznym. Warsztat sam w sobie nie jest zorganizowaną wycieczką w góry – tym się zajmują biura turystyczne – a ja takiego nie prowadzę.
NNW jest wykupione bo już sama obecność poza miejscem zamieszkania jest obarczona w jakimś stopniu ryzykiem np. z nieznajomości terenu – a dodatkowo jesteśmy w miejscowości górskiej i w zimie z wszystkimi tego konsekwencjami.
Jaka jest cena?
Jest zależna od tego kiedy wpłacisz należność za warsztaty – im szybciej tym lepiej. Cena rośnie z upływem czasu.
Oferta warsztatów z termosem – cennik (kliknij)
Jak się zapisać lub dopytać?
kontakt@szkolazdrowegogotowania.pl
Będzie mi miło Ciebie usłyszeć
727 902 894
Broszurę warsztatów zawierającą więcej informacji w tym przewidywany jadłospis po wcześniejszym kontakcie przesyłam na maila.
Jesteś zdecydowana/ny? Bardzo się cieszę :)))
Napisz do mnie maila na adres napisany powyżej. Dziękuję z góry.
Następnie proszę o wpłatę całości kwoty w zależności od terminu wpłaty -> Oferta – cennik (kliknij tutaj)
– ostatecznie liczy się data wpłynięcia pieniędzy na konto.
Oznacza to, że jeśli termin upływa w piątek to przelew z piątkową datą realizacji powinieneś/powinnaś ustawić najpóźniej dzień wcześniej, czyli w czwartek.
WAŻNE !!! BARDZO WAŻNE !!!
W Karpaczu i na szlaku z pewnością będzie leżał śnieg. Dlatego bardzo ważny jest ubiór.
Buty: Nie bez powodu są na pierwszym miejscu! 🙂 Nie planujemy karkołomnych górskich przejść, w końcu idziemy sprawdzić jak nam się chodzi z jedzeniem w termosach. Jednak dobre buty zimowe/trekingowe na piesze wędrówki są nieodzowne – buty z membraną są bardzo dobrą opcją szczególnie na tę porę roku.
Skarpety: należy pamiętać o ciepłych skarpetach – bawełniane w zupełności wystarczą.
Spodnie: jeśli dysponujemy odzieżą do pieszych wędrówek to super; jednak jeśli nie to spodnie jeansowe lub sztruksowe w zupełności wystarczą – ewentualnie można zabrać ze sobą parę ciepłych rajtuz czy też cienkich kalesonów.
Kurtka i polar: Ubieramy się na cebulę 😉 czyli kilka warstw. Podczas wędrówki, nawet po śniegu w pogodne dni, może być nam bardzo ciepło. Dlatego dobra kurtka i pod nią rozpinany polar lub rozpinany ciepły sweter jest dobrym pomysłem. Rozpinając się ochłodzimy się i nie musimy ściągać wierzchnich warstw przez co chronimy się przed zaziębieniem. Szczególnie, że ciepło jest nam podczas marszu a podczas postoju już niekoniecznie musi. Kaptur przy kurtce i/lub polarze może się okazać pomocny kiedy będzie padać lub kiedy będzie nam za ciepło na czapkę.
Dodatkową parę skarpet czy też bielizny można mieć ze sobą w plecaku.
Czapka, szalik i rękawiczki: czapka zakrywająca uszy jest bardzo istotnym elementem ubioru; podobnie jest z szalikiem i/lub tzw. chustą wielofunkcyjną/tunelową (w zimie z polarem); rękawiczki są ważne szczególnie jeśli chcemy wspierać się kijkami w wędrówce.
Kijki: kij drewniany, kijek/kijki do Nordic Walking (NW) są przydatne do wędrówki w górach szczególnie zimą kiedy bywa ślisko nawet na śniegu. Jeśli nie masz kijów to mam jakąś dodatkową parę, a gospodarze domu, w którym będziemy nocować też użyczają w miarę dostępności.
Plecak: każdy będzie niósł swój prowiant 🙂
Już teraz wiesz, że chcesz się zapisać to proszę napisz do mnie
kontakt@szkolazdrowegogotowania.pl
podając imiona i nazwiska osób, za które dokonujesz płatności, ich numery PESEL, adresy zamieszkania (ulica, nr. domu/mieszkania, miasto i kod pocztowy) a także kto tę polisę będzie oficjalnie opłacał. Te informacje są mi niezbędne do wykupienia ubezpieczenia NNW.
Będzie mi miło Ciebie usłyszeć
727 902 894
Nie mogłem odebrać? Karygodne 😉 Oddzwonię kiedy będę mógł i będę wdzięczny za SMS w jakiej sprawie dzwoniłeś.
Kontaktując się ze mną możesz także dopytać się o sprawy/szczegóły dla Ciebie ważne.
Tu dowiesz się ile wyniesie Cię inwestycja w aktywny wypoczynek w zdrowej atmosferze
Dojazd
Do Karpacza można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem. Z pewnością znajdzie się też oferta na blablacar.pl. Jeśli będziesz jechać samochodem na warsztaty to daj znać czy możesz kogoś zabrać i skąd jedziesz. Podobnie jeśli chcesz się z kimś zabrać to daj znać. Skontaktuję Was ze sobą. 🙂 Szczegóły dojazdu podam jeszcze po zapisie na warsztaty.
Dziękuję, że przeczytałaś/eś to wszystko 🙂
Do zobaczenia na warsztatach :)
Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie zdecydujesz się na ten warsztat to zapraszam w innym terminie, a także na inne moje szkolenia i warsztaty, a także na konsultacje indywidualne.
Będę też wdzięczny jeśli podzielisz się z innymi informacją na temat tych warsztatów.
Możesz to zrobić m.in. zapraszając kogoś na wydarzenie na facebook.com
www.facebook.com/events/161508594438012/
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę Tobie zdrowych wyborów 🙂
Bartłomiej Pawlaczyk
www.facebook.com/SzkolaZdrowegoGotowania/
*Organizator warsztatów zastrzega sobie prawo do zmiany harmonogramu warsztatów i/lub jadłospisu na warsztatach.*
Abym mógł się z Tobą kontaktować muszę Cię poinformować, że kontaktując się ze mną w jakikolwiek sposób i/lub zapisując się na warsztaty wyrażasz zgodę
na administrowanie, przetwarzanie, wykorzystanie Twoich danych osobowych, w celu realizacji zamówionej i/lub zakupionej usługi/produktów oraz powiązanych z nią usług/produktów w przyszłości, przez BioBart Bartłomiej Pawlaczyk ul. Krynicka 78/22, 50-555 Wrocław, NIP: 899-245-39-20.
oraz wyrażasz zgodę
na administrowanie i przetwarzanie Twoich danych osobowych, w celu kontaktu poprzez telefon, sms, email i korespondencyjnie w celach marketingowych, w tym oferowaniu innych usług, w tym usług związanych z poradnictwem żywieniowym, szkoleń, warsztatów, konsultacji, przez BioBart Bartłomiej Pawlaczyk ul. Krynicka 78/22, 50-555 Wrocław, NIP: 899-245-39-20.
Twoje dane są tylko u mnie. Nikomu ich nie udostępniam.
Zbyt bardzo szanuję Twoją, a także swoją prywatność.
Masz prawo do uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania danych osobowych, żądania czasowego lub stałego wstrzymania ich przetwarzania lub ich usunięcia.
wersja pro